Wawel zdobyty!

Wawel zdobyty! wystawa „Kultura staropolska” w
Pieskowej Skale otwarta! Ołtarz z naszego
krosnowickiego pałacu odnowiony! Dziękujemy pani Joannie Pałce za otwarcie nam wawelskich podwoi i odnalezienie drogi do poznania, ongiś, pałacowego skarbu…

 

 

 

Był jesienny wieczór! 11 LISTOPADA Towarzystwo Miłośników Krosnowic, jak co
roku, po mszy świętej w intencji Ojczyzny przygotowało w ogrodzie plebanijnym OGNISKO PARTIOTYZMU. Tradycyjna grochówka, herbatka księdza Proboszcza, ognisko, ekran, rzutnik i śpiew patriotycznych pieśni i piosenek. Gościem wyjątkowym była Joanna Pałka, kustosz rzeźby Zamku Królewskiego na Wawelu i dr Krystyna Samsonowska, historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego…Powodem przyjazdu do Ziemi Kłodzkiej był ołtarz z kaplicy pałacowej w… Krosnowicach. Podczas prac w ramach realizacji projektu WIELOKULTUROWA RZECZPOSPOLITA, odnaleziono metrykę ołtarza Muzykujących Aniołów wywiezionego z naszego pałacu w 1954 roku do składu w Żelaźnie, a potem do zbiorów wawelskich w Pieskowej Skale… Pani Joanna Pałka gromadziła materiały w
Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w Archiwum Wielkiego Dekanatu Kłodzkiego, w archiwach
parafii Krosnowice i sfotografowała w naszym pałacu dawną kaplicę, dziś łazienkę… na
szczęście nie usunięto stiuków na suficie i zachowano wnękę ołtarzową…

Wiosną 2022 nadeszło zaproszenie: SERDECZNIE ZAPRASZAM TOWARZYSTWO
MIŁOŚNIKÓW KROSNOWIC DO WYSŁUCHANIA MOJEGO REFERATU pt.: „OŁTARZ Z
MUZYKUJĄCYMI ANIOŁAMI Z KAPLICY ŚW. MICHAŁA W PIESKOWEJ
SKALE”(ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU, BUDYNEK NR 9, 23 KWIETNIA 2022
ROKU, GODZ. ok. 13). REFERAT BĘDZIE DOTYCZYŁ OŁTARZA POCHODZĄCEGO
PIERWOTNIE Z KAPLICY PAŁACU W KROSNOWICACH, OBECNIE W ZBIORACH
ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU.

Joanna Pałka Kurator Zbiorów Rzeźby Zamek Królewski na Wawelu

Konferencja „Wawel XVIII wieku, XVIII wiek na Wawelu” 22-23.04.2022 obejmowała
wiele tematów, a wśród osiemnastowiecznych osobliwości pojawił się temat: Joanna Pałka – Ołtarz z muzykującymi aniołami z Kaplicy św. Michała w Pieskowej Skale.
Wsłuchiwanie się w kolejne tematy, a zwłaszcza związany z ołtarzem Michała Klahra było
wyjątkowym przeżyciem i oczekiwaniem na to, kiedy renowacja się zakończy i będziemy
mogli zobaczyć dzieło. Szlak na Wawel został przetarty…

Cierpliwie czekaliśmy na sygnał, kiedy otworzą się podwoje Pieskowej Skały, by
pojechać i spotkać się z aniołami Klahra. Znając termin Towarzystwo Miłośników
Krosnowic, z pomocą biura POL-KUR z Kłodzka, zorganizowało wycieczkę z historią w tle.
Termin uzależniony był od otwarcia wystawy „Kultura Staropolska” w Pieskowej Skale.
Dzięki pani Joannie Pałce uczestniczyliśmy w wernisażu, który urozmaicony był
profesjonalną choreografią „Wiązanie pasa szlacheckiego” przez grupę pięknie wystrojonych szlachcianek i szlachciców! Byliśmy też świadkami uroczystości wręczenia Dyrektorowi Wawelu, prof. Andrzejowi Betlejowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski! W przemowie Dyrektora Wawelu i muzealników odpowiedzialnych za przebieg wielkiego projektu składano podziękowania profesorowi Janowi Ostrowskiemu Prezesowi Polskiej Akademii Umiejętności za starania o środki na modernizację projektu „Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała oraz pracowniom konserwatorskim, pracownikom Wawelu. Na otwarciu brakowało niestety naszej Mentorki pani Joanny Pałki, która z powodów ortopedycznych musiała zostać w domu. Zapewniła nam jednak wejście na zamek i oficjalne powitanie wśród znamienitych gości. Pięknym niemal staropolskim obyczajem oprowadzał naszą grupę kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu, oddział Zamek Pieskowa Skała, pan Olgierd Mikołajski. W kaplicy św. Michała Archanioła podziwialiśmy ołtarz Muzykujących Aniołów autorstwa Michaela Klahra Starszego (1693-1745), który do roku 1954 znajdował się krosnowickim pałacu. Dziękujemy Pani Joannie Pałce – kustosz i kurator działu rzeźby Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, za naukowy wkład związany z ustaleniem pochodzenia i autorstwa ołtarza. Dzieła artysty możemy oglądać w Krosnowicach, Kłodzku i licznych świątyniach Kraju Pana Boga. W ołtarzu lądeckiego rzeźbiarza oglądamy grupę muzykujących aniołów wokół NMP, nad którymi góruje przedstawienie Trójcy Świętej.

Zwiedzanie Pieskowej Skały poprzedził spacer w Dolinie Prądnika do Bramy
Krakowskiej. Poprzedni dzień spędziliśmy w Krakowie, zwiedzając katedrę z kryptami
królewskimi i wawelskie komnaty oraz wystawę „Lwowska rzeźba rokokowa”. Nawet osoby niezwiązane emocjonalnie z uratowanymi z Hodowicy rzeźbami Pinsla ekspozycja wprawiła w wielki podziw. Dopełnieniem artystycznych emocji było oglądanie ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim.

Krótka relacja byłaby zbyt skąpa bez oddania podziękowań pilotce pani Barbarze Mońko i przewodniczce, w Krakowie i Pieskowej Skale, pani Annie Stalmach, które przenosiły nas w krajobrazy na trasie i w czasy odległe, których świadkami są dzieła pozostawione potomnym… Dziękujemy!

PS. Grupa wycieczkowiczów była bardzo zdyscyplinowana, skupiona w słuchaniu wspaniałych opowieści pani Ani, cierpliwa w oczekiwaniu na wejścia do muzealnych podwoi i usatysfakcjonowana eleganckim powitaniem wśród wernisażowych gości!

Ważne uzupełnienie:

Skorzystaliśmy z kolejnego wawelskiego zaproszenia, tym razem na wystawę „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”, gdzie pokazane są rzeźby Johanna Georga Pinsla z kościoła z Hodowicy, którą uroczyście otwarto 30 marca 2023 r. Salę Senatorską wypełniło około pięciuset osób, nie licząc przedstawicieli władz Krakowa, Małopolski, uczelni, muzealników z kraju i zagranicy w tym ze Lwowa. Dla mnie było to wydarzenie sentymentalne z dwóch powodów. Po pierwsze moja Mama chodziła do Hodowicy na odpust MB Pocieszenia. Z Pustomyt, gdzie mieszkała to parę kilometrów…, a po drugie mieszkaliśmy w swoim czasie we Wrocławiu w parafii św. Augustyna, w którym to kościele znajduje się obraz MB Pocieszenia przywieziony po wojnie z Hodowicy! Uroczyste otwarcie zakończyły wystąpienia kuratorek wystawy: Joanny Pałki i dr Agaty Dworzak. Emocje sięgały zenitu podczas oglądania ekspozycji zaaranżowanej jako wnętrze świątyni wypełnionej sceną Ukrzyżowania, Ofiarą Abrahama, walką Samsona ze smokiem czy figurami aniołów i fragmentami ambony przywiezionymi na czas wojny ze Lwowa. Wystawę ubogaca tło muzyczne – Requiem…

Franciszek Piszczek

Odzyskany skarb Kowalcze M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *