Kliknij „Czyta więcej” aby zobaczyć więcej informacji o naszej miejscowości.
Położenie
Krosnowice położone są w Sudetach Środkowych, w masywie Krowiarki, na pograniczu Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy.
Demografia
Jest największą miejscowością gminy Kłodzko. Według Narodowego Spisu Powszechnego posiadała 2884 mieszkańców (III 2011 r.)
Kultura
W Krosnowicach żył, pracował a także został pochowany kompozytor i muzyk Ignaz Reimann. Corocznie na przełomie września/października odbywa się koncert międzynarodowy ku jego pamięci w miejscowym kościele parafialnym.
Podział administracyjny
W latach 1945-1954 siedziba gminy Krosnowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Zabytki
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:
- kościół parafialny pw. św. Jakuba, z XIV-XVIII w. z otoczeniem:
- kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła stoi na wyraźnym wzniesieniu we wschodniej części wsi, wysoko ponad korytem Nysy Kłodzkiej, w pobliżu tutejszego dworu. Naturalna obronność miejsca została dodatkowo wzmocniona poprzez otoczenie świątyni owalnym, kamiennym murem z dwiema bramami (po stronie południowej i północno-zachodniej) oraz dwiema furtkami (prowadzącą do dworu w kierunku wschodnim oraz ku plebanii w stronę zachodu). Obecna postać muru obronnego to efekt przebudów z XVII–XVIII w., jednak jego pierwotne założenie jest starsze. Brama południowa o ostrołukowym prześwicie zwieńczona jest prostą attyką, za którą kryje się jednospadowy dach. Z przodu stoi wysoka kolumna zwieńczona metalowym krzyżem i barokowa, kamienna grupa Ukrzyżowania (poddana renowacji w 1883 r.). Obok bramy znajduje się XVIII-wieczna kaplica-kostnica z namiotowym dachem krytym gontem, a w murze wnęka z rzeźbą Ecce homo (figurą Chrystusa stojącą przy marmurowej kolumnie). Brama północno-zachodnia, pozbawiona szczytu, ma otwór sklepiony półkoliście.
- cmentarz kościelny obronny
- mur z obejściem podcieniowym, mur/drewno, z XVIII w.
- budynek bramny, z XVIII-XIX w.
- kostnica
- dom przedpogrzebowy.
- zespół pałacowy w Krosnowicach Górnych, z XVIII-XIX w.:
- pałac
- park[2]
Festiwal im. Ignaza Reimanna
Od 2007 roku na mocy porozumienia z Sanktuarium Wambierzyckim i Stowarzyszeniem Reimanna w Wambierzycach odbywa się w Krosnowicach jesienna odsłona Międzynarodowego Festiwalu im. Ignaza Reimanna obok letniej odsłony w Wambierzycach. W krainie, w której przenikają się kultury trzech narodów (Czechów , Niemców i Polaków), co wywarło wpływ na twórczość Ignaza Reimanna, występują chóry z Niemiec, Czech, Polski i nieraz z innych krajów. Tak więc sława festiwalu zakreśla coraz szersze kręgi.
Powódź
W roku 1997, 2006, 2007 oraz 2009 miejscowość została nawiedzona przez falę powodziową. W roku 2016 ma tu zostać ukończona zapora o długości około 500 m oraz suchy zbiornik o pojemności 1,5 mln m sześciennych. Zbiornik Krosnowice zostanie zlokalizowany w rejonie koryta potoku Duna i będzie miał powierzchnię około 40 ha. Obecnie prowadzone są prace projektowe na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Osoby związane z Krosnowicami
- Ignaz Reimann (1820–1885), nauczyciel, muzyk kościelny i kompozytor
- Dr. Heinrich Reimann (1850–1906), muzykolog, organista i kompozytor
- Robert Stein (1857–1917), badacz Polarny
- Prof. Georg Hentschel (* 1941), katolicki exegeta i teolog starotestamentarny
[Google_Maps_WD id=3 map=2]
Tak to bardzo piękna okolica mieszkałam w niej
W roku 2016 ma tu zostać ukończona zapora o długości około 500 m oraz suchy zbiornik o pojemności 1,5 mln m sześciennych. Zbiornik Krosnowice zostanie zlokalizowany w rejonie koryta potoku Duna i będzie miał powierzchnię około 40 ha.
– jest 2017 rok, budowa sie nie zaczela, na stronie firmy sweco jest informacja o przewidywanym zakonczeniu budowy w 2019 a z kolei gdzzies czytalam ze do 2020 ma byc to zrobione.
Czy ktos moze wie gdzie mają yć te wały tak konkretnie i jak duże?
Lokalizacja suchego zbiornika to Łysa Ģóra i wąwóz po lewej stronie w kierunku Starkowa. W ciąży trwają uzgodnienia z właścicielami gruntów.
a w którym miejscu dokładnie mają być wały przeciwpowodziowe (w jakiej odległości od rzeki) ?
W urzędzie gminy Kłodzko jeden urzzędnik powiedział mi że na wysokości drzzew, które ciągną się wzdłuż Nysy Kłodzkiej ale z tego co wiem to mają być dalej od rzeki. Tylko nie wiem jak daleko. Interesuje mnie dokładnie ta strona gdzie jest kładka dla pieszych przy firmie Skalniak-polskie ogrody. Od tej firmy biegnie prosta droga do przejścia dla pieszych, którą można dojść do kościoła w miejsc. Żelazno i właśnie po tej stronie gdzie jest ta firma jestem ciekawa gdzie wał przeciwpowodziowy ma powstać. Ktoś wie?
(nazwę firmy podałam jako orientacyjny punkt odniesienia. nie mam związku z tą firmą i tymi osobami. to nie jest kryptoreklama itp.)
Czasem tam jestem
Mimo, iż jestem z Nowego Sącza, to z Krosnowicami coś mnie kiedyś łączyło. Bardzo dawno, dawno temu, bo w 1966 roku spędziłem całe wakacje u mojej cioci, która mieszkała na piętrze takiego większego budynku na Tkackiej, bodajże nr 2. Lewa klatka, z okna był widok na fabryczny komin i na plac, na którym była hałda mułu węglowego. Ciocia pracowała w fabryce na krosnach, a wujek był w zakładowej straży pożarnej. Mieli bardzo rzadko spotykane nazwisko: ZORYJ
Pamiętam te kopania piłki pomiędzy obydwoma (jednakowymi) budynkami…. te wypady nad Białą i kąpiel w niej…. pluskanie w basenie (wtedy był odkryty)…. A najwieksza przestroga była: „nie zbliżać się do kanału”.
Przepiękne tamte wakacje.
Potem jeszcze byłem u nich na małym urlopie z wojska z Oleśnicy (1974, styczeń)…. no i ostatni raz, niestety pogrzeb, 2007….
Upłynęło już wiele lat, a wspomnienia pozostały.
Zapraszamy do Krosnowic; teraz w dobie pandemii wirtualnie. Michał Zoryj jest na Facebooku…
pozdrawiam
Stare wspomnienia wracaja:) Mieszkałem w Krosnowicach w latach 1962-1974….. potem niestety wyjazd „za cchlebem” rodziców…. <ieszkałem w budynku kina:) Oj te niedzielne poranki…..wystarczylo zejsc piętro i juz było się w kinie, te zabawy nad Biała…i te drogi do szkoły na skróty:) wspaniałe czasy