ÓSMOKLASIŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KROSNOWICACH NA KONFERENCJI INAUGURUJĄCEJ ROK REIMANNA

24 stycznia w sali katechetycznej, gdzie
swoją siedzibę ma Towarzystwo
Miłośników Krosnowic, odbyła się
Konferencja Inaugurująca Rok Reimanna.
W tym roku bowiem przypada dwusetna rocznica śmierci wielkiego krosnowickiego
kompozytora – Ignaza Reimanna.

Ignaz urodził się w Wambierzycach, na miejsce zamieszkania wybrał zaś  Krosnowice.

Wówczas wieś była ważnym ośrodkiem kształcenia młodych studentów. Reimann bardzo cenił talenty młodych ludzi i robił wszystko, by pomóc im je rozwijać, dlatego jego dom zawsze był pełen młodych ludzi, którzy pobierali nauki u mistrza. On sam pełnił różne funkcje: był nauczycielem,  w pewnym momencie pełnił  również funkcję dyrektora tutejszej szkoły, dzwonnikiem w kościele,  a przede wszystkim jednym z najpopularniejszych kompozytorów Hrabstwa Kłodzkiego.

 Nasi uczniowie, którzy przybyli na konferencję, mieli okazję wysłuchać tych i wielu innych informacji o sławnym muzyku, który przed ponad sto lat temu kroczył po tej samej ziemi co my dziś.

Zgromadzeni na konferencji wysłuchali hymnu zagranego na trąbce przez Pana Jana Ostapowicza – nauczyciela gry na trąbce w PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, a aktualnie także w PSM I st. w Kłodzku oraz SM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, a potem kolejno wysłuchali przemówień: Pana Franciszka Piszczka- prezesa TMK, który powitał bardzo licznie zebranych  gości, następnie krótkiego wystąpienia biskupa pomocniczego ks. Adama Bałabucha, wykładu Pana dra Mariana Bilińskiego z Uniwersytetu Opolskiego, który mówił o twórczości i spuściźnie po Ignazu Reimannie i dra Siegmunda Pchalki- znawcy śląskiej muzyki kościelnej, który przybliżył nam historię życia kompozytora.

Później głos zabrali goście, którzy poruszeni byli wydarzeniem i tym, że mogli znaleźć się wśród grona znamienitych osobowości. A osób tych było naprawdę wiele. Na ręce Pana Franciszka Piszczka złożone zostały też nuty Litanii Loretańskiej napisane przez samego Reimanna.

Na koniec wszyscy goście zostali poczęstowani przepysznymi „reimannkami”- ciastkami upieczonymi przez mieszkankę Krosnowic.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał pakiet prezentowy składający się z książki o kompozytorze autorstwa dra Mariana Bilińskiego, płyty z utworami granymi na podstawie nut Ignazego Reimanna oraz długopisy i ulotki o osobie Ignazego.

 Na zakończenie zaproszeni goście i gospodarze udali się do kościoła parafialnego, by posłuchać koncertu w wykonaniu Chóru Cantate Domino z Nowej Rudy oraz Opolskiego Chóru Kameralnego.

 Wspaniale było uczestniczyć w takim wydarzeniu, pozostanie ono trwale w pamięci uczniów klas ósmych i pozostałych uczestników. Sam Reimamm zaś pewnie też byłby szczęśliwy, że jego dzieła wciąż żyją i cieszą się taką popularnością.

Jak powiedział Adam Langer: „ Nawet jeśli kompozytor / Reimann/, który jest entuzjastycznie nastawiony do chwały Bożej, nie zabrał żadnego szczęścia, jego majątek dzieł muzycznych jest nieoceniony dla chórów kościelnych i będzie dalej żył w tych dziełach”.

Tekst i foto: Anna Hnatów-Biela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *